Ebben a cikkben egyrészt olyan szavak, információk vannak, amelyek más helyre nem fértek be, másrészt rendszerezi a korábbiakat.
AIO, all in one vagy minden az egyben pelenka: ld. http://strami.blog.hu/2018/02/04/a_moshato_pelenkak_fajtai_es_anyagai
Ammóniamentesítés: A legmegfelelőbb köröltekintés ellenére is időnként felhalmozódnak a pelenkákban aaz ammónia, popsikrém és mosószermaradványok Ilyemkor egy komolyabb mosásra van szükség, pontos leírás itt: http://strami.blog.hu/2018/01/25/a_moshato_pelenkak_mosasa_tarolasa
Bambusz: Pelenka nedvszívó anyagának természetes anyaga lehet. Részletesebben: http://strami.blog.hu/2018/02/04/a_moshato_pelenkak_fajtai_es_anyagai
Betét: Pelenkakülsőbe helyezhető nedvszívó rétegek. Részletesebben: http://strami.blog.hu/2018/02/04/a_moshato_pelenkak_fajtai_es_anyagai
Combszárny, védőgát: A pelenkakülsők combgumija mellett egy plusz gumis védővonal, amely a comboknál extra védelmet nyújt a kiázás ellen. Izgő-mozgó babáknál szinte szükségszerű. A képeken a sötétebb színű pelenkánál látható a combnál a dupla fehér szegő, ez jelzi a plusz védőgátat. A világosabb pelenka nem rendelkezik combszárnnyal.


Csónakos pelenka: ld.: http://strami.blog.hu/2018/02/04/a_moshato_pelenkak_fajtai_es_anyagai
Egyméretes/méretes pelenka: A méretes pelenkákat S, vagy újszülött (kb. 3-7 kg) , M vagyis kicsi (5-10 kg), L vagyis nagy (9-13 kg) és XL, vagyis extra nagy (12+ kg) pelenkákat különböztetünk meg. A pontos kg-ok gyártónként eltérhetnek, én csak hozzávetőlegesen adtam meg, ill. a baba alkata miatt is lehetnek eltérések. Az egyméretes pelenkák szinte születéstől a szobatisztulásig megfelelőek, ugyanis méretállítási lehetőséggel látták el őket. Leggyakrabban méretállító patentokkal igazíthatjuk őket a babára, a képeken látható módon. A patentokkal a pelenka függőleges hossza is változtatható. A vízszintes méretet patenttal vagy tépőzárral állíthatjuk. (Azt tudni kell, hogy az egyméretes pelenkák legtöbbször az újszülöttekre nagyok, tehát az első pár hónapban a gyártók ajánlása ellenére sajnos nem megfelelők, érdemes néhány S-es méretet is beszerezni, ha már egészen pici babát is mosható pelenkázni szeretnénk. Az első képen három teljesen megegyező pelenka látható különböző méretállásban. A következő két képen egy átlagos egyméretes és egy újszülött méretű pelenka összehasonlítása látható. Az utolsón pedig egy interneten talált ábra az egyméretes pelenka pontos feladásáról.




Eldobható pelenka: A következő ábrán foglalnám össze, hogy milyen környezetszennyező és egészségre káros anyagokat tartalmaz.

Gyapjú: Pelenkakülső anyaga lehet. Részletesebben: http://strami.blog.hu/2018/02/04/a_moshato_pelenkak_fajtai_es_anyagai
Gyógygyapjú: Természetes, vattaszerű anyag. Egy csipetnyit használva a piros popsira nem engedi rátapadni a pelenkát, így könnyebben szellőzik, gyógyul. Lanolintartalma hidratálja a bőrt.
Kakifogó/pelenkabetét: Tulajdonképpen egy réteg papírtörlő, amelyet a pelenka belső felére helyezve a széklet nagy része eltávolítható anélkül, hogy komolyabban belekenődne az anyagba. Használható hozzá lebomló, WC-be dobható változat, de használt, kimosott popsitörlő is (kakisat nem szokták újramosni, de ha csak pisis lett, mosás után újrahasználható). Létezik sűrűbb, kifejezetten anyatejes kaki felfogására is alkalmas változatban is.
Kender: Pelenka nedvszívó anyagának természetes anyaga lehet. Részletesebben: http://strami.blog.hu/2018/02/04/a_moshato_pelenkak_fajtai_es_anyagai
Kínai pelenka: Közkedveltek a különböző kínai oldalakról rendelt pelenkák, elsősorban olcsóságuk miatt. Minőségük nagyon változó az anyagminőség miatt, ill. hogy nem tudhatjuk mennyi ideig állt a pelenka a raktárban. Érdemes az előmosások számánál figyelembe venni, hogy a kínai textiliparban használt vegyszerek mennyisége és minősége ne olyan mértékben ellenőrzött, mint egy EU-s forrásból származó.
Felhívom a figyelmet arra, hogy több olyan európi forgalmazó árul felárazott kínai pelenkát, akinek akár saját, magyar vagy angol nyelvű logója is lehet. Érdemes a vásárlás előtt tájékozódni, ha nem akarjuk, hogy 500 Ft-os pelenkát sózzanak ránk 3000-ért.
Marhaepe szappan: Jelenleg a legnépszerűbb foltisztító szappan, Gallseife néven több drogériában megtalálható.
Műszál: Pelenka nedvszívó anyagának természetes anyaga lehet. Részletesebben: http://strami.blog.hu/2018/02/04/a_moshato_pelenkak_fajtai_es_anyagai
Nadrágpelenka belső: Olyan nedvszívó rétegek, melyek nadrágpelenka alakúra varrottak.

Natrium-perkarbonát: Foltisztító sónak is nevezik. Közkedvelt környezetbarát tisztítószer. Nedvesség és hő hatására mosószódára és oxigénre bomlik, eközben pezseg. Nagyon jó folttisztító, és ammóniamentesítésre is használják. Mivel a bomlás gyorsasága hőmérséklet-függő, fontos eldönteni, mire szeretnénk felhasználni. Áztatáshoz langyos víz javasolt, amelyben 14-16 órán keresztül állhat a textil. (A PUL anyagot 1-2 óránál tovább viszont ne áztassuk!)
Pamut: Pelenka nedvszívó anyagának természetes anyaga lehet. Részletesebben: http://strami.blog.hu/2018/02/04/a_moshato_pelenkak_fajtai_es_anyagai
Prefold: Pelenkakülsőbe helyezhető, több rétegből varrt kihajtogatható anyag. Legtöbbször pamutból van. Középen általában vastagabb.
Néhány hajtogatási mód:

Prefitartó: A pelenkakülső hasi és háti oldalán egy kis zseb, amelybe a betét belebújtatható. A baba alkatától függ, hogy megléte előnyös-e vagy hátrányos. A képeken prefitartó nélküli, elöl prefitartós és elöl-hátul prefitartós pelenkákat fényképeztem.


PUL: Pelenkakülső anyaga lehet. Részletesebben: http://strami.blog.hu/2018/02/04/a_moshato_pelenkak_fajtai_es_anyagai
Snappy kapocs: Tetrapelenka vagy kontúrpelenka összecsiptetésére alkalmas.

Szárazontartó: Egy olyan vékony anyagdarab, amely képes elvezetni a nedvességet a pelenka belsejébe, így szárazabb érzetet kölcsönöz. Általában polár. Érzékenyebb bőrűeknek kifejezetten javasolt.
Tépőparkoló: A pelenkákat szérnyitva érdemes mosni, így azonban a tépőzár beleakadhat a többi textilbe, ezért javasolt mindig a tépőparkolóra visszahajtani a tépőzárat.

Tetrapelenka: Vékony, de nagy méretű, hajtogatható textil. Lehet belőle betétet vagy pelenkabelsőt is hajtogatni.
WAHM: work at home mother, vagyis otthon dolgozó édesanya, gyakran nevezzük így a pelenkát vagy egyéb babás kiegészítőt készítő kisiparos anyukákat.
Zorb: Pelenkabelső anyaga lehet, ld: http://strami.blog.hu/2018/02/04/a_moshato_pelenkak_fajtai_es_anyagai
Zsebes pelenka: ld: http://strami.blog.hu/2018/02/04/a_moshato_pelenkak_fajtai_es_anyagai